Reiki mokslinis pagrindimas ir praktinė reikšmė

MOKSLINIO TYRIMO „KINEZITERAPIJOS IR REIKI METODO POVEIKIS SERGANČIŲJŲ IŠSĖTINE SKLEROZE GYVENIMO KOKYBE, DEPRESIJAI IR NUOVARGIUI“ TRUMPAS PRISTATYMAS

FAKTAI:

  • Išsėtine skleroze dažniausiai suserga jauni ir darbingi 20–40 m. amžiaus žmonės. Moterys — dažniau nei vyrai.
  • Lietuvoje nuo išsėtinės sklerozės kenčia apie 2 600 žmonių. Tiesa, statistika gali būti dar grėsmingesnė: neatpažindami ligos simptomų, žmonės nesikreipia į medikus. Visame pasaulyje priskaičiuojama apie 2,5 mln. sergančių išsėtine skleroze žmonių.
  • Tarptautinio Reiki mokymo centro duomenimis, apie 4 mln. žmonių pasaulyje turi įgiję pirmą Reiki pakopą. Lietuvoje išskiriamos keturios pakopos, nusakančios žmogaus kvalifikaciją Reiki Mercar mokymo sistemoje.
  • Išvertus iš japonų kalbos, Reiki reiškia „universali Visatos gyvybinė energija“. Tai — energinis gydymas rankų prisilietimu. Veikia kompleksiškai ir atstato sveikatai būtiną visų lygmenų — fizinio, emocinio, psichinio ir dvasinio — gyvybingumą, pusiausvyrą ir gerovę.

Reiki mažina stresą, nerimą, skausmą, mieguistumą, išlaisvina iš negatyvių emocijų ir įtampos, nuovargio ir depresijos simptomų, subalansuoja subtiliųjų kūnų energijas (žmogaus aurą). Šis alternatyvus gydymo metodas taikomas kartu su tradiciniu medicininiu gydymu. Tai holistinio gydymo sistema, nepagrįsta jokiais religiniais įsitikinimais, įtaiga, hipnoze ar psichotechnika. Reiki pradininku laikomas dr. Mikao Usui, kuris 19 amžiuje šią terapiją atvėrė iš naujo. Reiki sąvoka apibrėžia gydymo rankomis, streso šalinimo ir meditacijos meną.

Reiki yra išminties energija, kuri visada veikia vardan aukščiausiojo duodančio ir gaunančio gerovės, padeda žmogui daugelyje gyvenimo situacijų surasti geresnį sprendimą.

Sveikam žmogui Reiki energija suteikia atsipalaidavimą ir atgaivina, subalansuoja dešinįjį ir kairįjį smegenų pusrutulius. Ji suderina visus energetinius centrus (čakras) ir energijos lauką, išvalo ir sustiprina žmogaus gyvybinės energijos tekėjimą. Reiki galima naudoti vieną arba kartu su medicininiu gydymu. Vis dėlto Reiki nėra medicinos ir kitų sveikatos priežiūros pakaitalas. Esant rimtiems sveikatos sutrikimams ar ilgalaikiam kūno ir dvasios disbalansui, gali prireikti ilgalaikių Reiki terapijos seansų, arba pats žmogus turėtų jausti didžiulį poreikį mokytis Reiki Mercar meno.

Lietuvos Išsėtinės sklerozės sąjungos duomenimis (2015 m.) „išsėtinė sklerozė (IS) — lėtinė nepagydoma liga, kuri pažeidžia centrinę nervų sistemą, t. y. galvos ir nugaros smegenis. Simptomai skiriasi, priklausomai nuo ligos eigos, tačiau dažniausiai pasireiškia greitai silnėjančia ar visai išnykstančia rega, skausmu akyje ar už akies, pusiausvyros sutrikimais, galvos svaigimu, nuovargiu, galūnių tirpimu ar dilgčiojimu, daliniu paralyžiumi, šlapinimosi, tuštinimosi ar lytinės funkcijos sutrikimais, skausmu. IS susergama tada, kai organizmo imuninė sistema atakuoja ir ardo mieliną – nervines skaidulas dengiantį apsauginį dangalą smegenyse. Gali būti pažeidžiami milijonai nervinių skaidulų, formuojasi uždegiminiai židiniai, o pasibaigus uždegimui susiformavę randai vadinami „skleroze“. Jie centrinėje nervų sistemoje atsiranda išsidėstę atsitiktine tvarka ir daugelyje vietų, todėl liga pavadinta išsėtine skleroze“.

Išsėtinė sklerozė iki šiol yra nepagydoma, tačiau kontroliuojama liga. Ankstyvas diagnozavimas ir paskirtas tinkamas bei efektyvus gydymas sulėtina ligos progresavimą, smegenų nykimą. Negydoma arba neefektyviai IS sukelia daug kančių ir per trumpą laiką jauną, darbingą žmogų paverčia visiškai neįgaliu. Pastebima, jog vis daugėja mokslo darbų, kuriuose tyrinėjamas kineziterapijos metodų poveikis IS sergančiųjų gyvenimo kokybei. Tačiau Lietuvoje dar niekas nenagrinėjo, kaip, kompleksiškai taikant kineziterapiją ir Reiki metodą, galima padėti nuo šios ligos kenčiantiems žmonėms.

2015 m. Klaipėdos universitete buvo atliktas mokslinis tyrimas, kurio metu nagrinėtas IS sergančių žmonių požiūris į gyvenimo kokybę. Ligonių fizinė ir psichologinė sveikata buvo vertinama taikant 10 Reiki seansų su meditacija ir 10 kineziterapijos užsiėmimų. Rūta Janulevičienė, Reiki Mercar Meistrė Mokytoja ir Karūna Reiki Meistrė Mokytoja, su Klaipėdos universiteto prof. Julija Andrejeva bei studentais Karolina Krapavickaite ir Arvydu Panumiu atliko mokslinį tyrimą „Reiki kurso poveikis išsėtine skleroze sergančių neįgaliųjų gyvenimo kokybei“. Tyrimas parodė teigiamų rezultatų.

Tyrimo eiga. Iš viso buvo ištirti 28 išsėtine skleroze sergantys asmenys nuo 26 iki 73 metų. Tiriamieji buvo suskirstyti į dvi grupes — po 14 tiriamojoje ir kontrolinėje. Abiejose grupėse buvo po penkis vyrus ir devynias moteris. Tiriamajai grupei buvo taikoma dešimt kineziterapijos užsiėmimų ir dešimt Reiki seansų su meditacija du kartus per savaitę. Tad per šešias savaites iš viso buvo atlikta po 140 kineziterapijos užsiėmimų ir Reiki seansų su meditacija.

Tyrimo instrumentai. Berg pusiausvyros skalė, kuri įvertina pusiausvyrą pacientui sėdint ir stovint. Skausmas buvo vertinamas pagal vizualinę analoginę skausmo intensyvumo vertinimo skalę (VAS, Phoenix, 1999); nuovargis — pagal Visuotinio nuovargio supratimo skalę. Taip pat buvo naudojamas SF-36 gyvenimo kokybės klausimynas (SF-36 Stewart, Hays, & Ware, 1988), o raumenų jėga vertinima pagal Lovett (W. Lovett, W. Wright, 1912), „Stotis ir eiti“ testą (Mathias et al, 1986).

Tyrimo rezultatai. Atlikus tyrimą ir apdorojus duomenis SPSS programa, gauti rezultatai yra statistiškai patikimi ir reikšmingi.

  • Berg pusiausvyros skalė buvo patvirtinta taikyti žmonėms, sergantiems išsėtine skleroze. Visų pacientų pusiausvyra, vertinant pagal Berg pusiausvyros skalę, pagerėjo po kineziterapijos užsiėmimų ir Reiki kurso su meditacijomis.
  • Skausmui įvertinti naudota vizualinių analogų skalė. Tiriamiesiems, kurie jautė skausmą iki Reiki seansų su meditacijomis, po jų skausmas sumažėjo ar visai išnyko. Po tyrimo sergantieji IS teigė, kad skausmo nebejaučia. Skausmas sumažėjo nuo 2,4 balų iki 0 balo. Pritaikius kineziterapiją ir Reiki metodą, buvo stebimas visiškas skausmo dingimas, tiriamieji teigė, kad nebejaučia ligai būdingų skausmų.
  • Raumenų jėga buvo vertinama pagal Lovett raumenų jėgos skalę. Pritaikius kineziterapiją ir Reiki metodą, visų tiriamųjų kojų raumenų jėga pastebimai padidėjo. Su didesne jėga buvo lenkiama, tiesiama, atitraukiama ir pritraukiama šlaunis, lenkiama bei tiesiama blauzda, taip pat ir pėda. Ėjimo greitis ir pusiausvyra taip pat statistiškai reikšmingai pagerėjo.
  • Spastika (raumenų įtemptumas) buvo vertinama pagal Modifikuotą Ashworth skalę. Tiriamųjų grupėje pritaikius kineziterapiją ir Reiki metodą, spastika sumažėjo lenkiant ir tiesiant šlaunį, blauzdą bei pėdą.
  • Nuovargis buvo vertinamas pagal „Visuotinio nuovargio supratimo skalę“. Šis metodas leidžia sužinoti, kaip nuovargis veikia tiriamuosius.  Prieš kiekvieną Reiki seansą su meditacijomis pacientai jautė nuovargį, tačiau po kiekvieno tokio seanso ir po viso jų kurso pacientų nuovargis sumažėjo.
  • Depresija buvo vertinama pagal Geriatrinę depresijos skalę. Gauti duomenys rodo, kad daugumai tiriamųjų nėra depresijos ir tikimybės ja sirgti. Tačiau lyginant surinktą balų skaičių prieš ir po tyrimo, antruoju atveju jis mažesnis. Kai kuriems pacientams depresijos tikimybė po tyrimo nepakito.
  • Gyvenimo kokybė statistiškai patikimai pagerėjo pagal visus punktus. Viena tiriamoji į septintą kineziterapijos užsiėmimą ir Reiki seansą su meditacija atvyko naudodamasi vaikštyne, kuri jai pakeitė neįgaliojo vėžimėlį. Kita tiriamoji nusprendė mokytis ir įgijo Reiki Mercar Gydovo I pakopą, kuri skirta gydytis pačiam bei padėti savo artimiesiems.

Išvada. Išanalizavus tiriamosios ir kontrolinės grupių rezultatus, pagerėjimas konstatuotas abiejose. Vis dėlto rezultatai, gauti taikant kineziterapiją ir Reiki metodą, yra statistiškai reikšmingesni. Tad galima teigti, jog ne atskirai, o kartu su Reiki metodu taikoma kineziterapija turi teigiamą poveikį sergančių išsėtine skleroze žmonių gyvenimo kokybei, mažina skausmą, didina raumenų jėgą, gerina eiseną ir pusiausvyrą.

Jeigu Jūs norite išbandyti Reiki seansus su meditacijomis ar pačiam išmokti šio meno ar atlikti mokslinius tyrimus įtraukiant ir Reiki metodą prašau susisiekti su manimi, Ruta Januleviciene, Reiki Mercar Meistrė Mokytoja ir Karuna Reiki Meistrė Mokytoja, el. paštu: rutajan369@gmail.com. Daugiau informacijos apie Reiki galima rasti www.rutareiki.com tinklapyje.

Nepriklausomi mokslininkai Dr. Robert Becker ir Dr. John Zimmerman 1980 - 90 m. tyrinėjo, kas vyksta su žmonėmis užsiiminėjančiais Reiki. Jie nustatė, kad praktikų smegenų pusrutuliai ne tik pradeda dirbti sinchroniškai alfa bangoms*, bet jie taip pat pradeda "pulsuoti" unisonu su žemės magnetiniu lauku, vadinamu Šumano rezonansu**. 

Vykstant seansui, biomagnetinis laukas praktikų rankose yra mažiausiai tūkstantį kartų viršijantis normą. Toni Bunnell (1997) siūlo hipotezę, kad energijos lauko ryšys tarp žemės ir praktikų leidžia jiems "prisijungti" prie "universalaus visatos šaltinio" per Šumano rezonansą.

* Alfa bangos (8-13 Hz), Transo būsenos ir negilaus miego bangos. Jos atsiranda atsipalaidavus, esant užmerktoms akims bei nusiraminus. Alfa bangos atitinka budrios sąmonės, esant atsipalaidavus, būseną. Šiai būsenai būdinga gera savijauta, ramus ir sklandus mąstymas, teigiama nuotaika. Alfa bangas generuoja sveikas organizmas. Esant sumažėjusiam alfa bangų aktyvumui, atsiranda streso, susirūpinimo požymiai, smegenų veiklos sutrikimų bei ligų indikacijos.
** "Šumano efektas/rezonansas",
tai aplink žemę esantis vienodo dažnio magnetinis laukas, kuris yra tokio pat dažnio, kaip ir dažnis, esantis kiekvieno žmogaus galvoje.

Zimmerman (1990) ir Jan (1992) Japonijoje Seto mieste toliau tyrinėjo vibracijas iš praktikų rankų seansų metu. Jie atrado, kad vibracijos yra tokio paties dažnio, kaip smegenų bangos, kurios svyruoja nuo 0.3 iki 30 Hz, daugiausiai koncentruojantis ties 7 - 8 Hz, alfa bangomis. 

Nepriklausomi medicininiai tyrimai parodė, kad toks dažnių spektras stimuliuoja organizmo gijimą. Pvz.: 2 Hz skatina nervų regeneraciją, 7 Hz - kaulų augimą, 10 Hz - sąnarių atsistatymą bei 15 Hz - kapiliarų formavimasį. Fizioterapijos įranga sureguliuota šiais principais ir padeda vykti regeneracijai, o ultragarso technologijos dažniausiai yra naudojamos išvalyti užsikimšusias kraujagysles ir inkstų akmenis. 

Dr. Robert Becker aiškina, jog šios "smegenų bangos" nebūna tik ties smegenimis, o keliauja visu kūnu per perineuralinę nervų sistemą. Vykstant seansui, šios bangos pradeda silpnai banguoti praktiko smegenų gumbure (thalamus), ir kaupia kumuliatyvią energiją, kuri pasklinda į periferinius kūno nervus, įskaitant ir rankas. Toks pat efektas yra ir žmogui, gaunančiam seansą, todėl Dr. Robert Becker teigia, jog ši sistema labiau nei bet kuri kita reguliuoja gijimą po traumų bei organizmo regeneraciją. Ypatinga Reiki savybė yra ta, kad tiek praktikas, tiek pacientas gauna teigiamą poveikį iš seanso. 

REIKI IR IŠSĖTINĖ SKLEROZĖ: MOKSLINIS PAGRINDIMAS JUNGTINĖJE KARALYSTĖJE

2002 m. Jungtinėje Karalystėje buvo atliktas tyrimas, kurio metu dalyvavo 13 savanorių sergančių išsėtine skleroze (JK yra 85 000 pacientų sergančių išsėtine skleroze).  Pacientų amžiaus grupė buvo nuo 35 iki 60 m. Tyrimo metu jiems kas savaitę buvo atliekamas Reiki seansas,  1,5 val. trukmės. Reiki seansai truko 12 savaičių. Atrinkti savanoriai gavo nuo 6 iki 10 Reiki seansų. Tyrimų rezultatai:

90 proc. sumažėjo skausmo.
80 proc. sumažėjo vaikščiojimo problemų, jis tapo greitesnis ir ne toks skausmingas, kadangi tyrimo metu turėjo nueiti 10 metrų po kiekvieno Reiki seanso.
71 proc. sumažėjo skausmas kojose.
70 proc. sumažėjo nuovargio.
66 proc. sumažėjo šlapimo simptomų.
60 proc. sumažėjo tuštinimosi  simptomų ir letarginio miego.
50 proc. sumažėjo depresijos.
42 proc. sumažėjo skausmas rankose.

Taip pat sumažėjo kiti simptomai, kaip galvos svaigimas, pyktis, nemiga ir skrandžio skausmai.
Apie tyrimą galima daugiau informacijos rasti šiame tinklapyje: http://www.thehealingpages.com/research-into-reiki-and-multiple-sclerosis

REIKI IR IŠSĖTINĖ SKLEROZĖ: MOKSLINIS TYRIMAS LIETUVOJE

  • Remiantis Jungtinės Karalystės tyrimu kaip pavyzdžiu vertinti pacientų pusiausvyrą, skausmą, nuovargį, raumenų jėgą, spastiką (raumenų įtemptumą), depresiją, vaikščiojimą, šlapimo pūslės funkcijas, miego kokybę, fizinį aktyvumą, socialinę veiklą, emocinę būseną. 
  • Vertinti pacientų bendrą būklę prieš ir po Reiki seansų.
  • Rekomenduoti įvairius tempimo, atpalaidavimo pratimus, meditacijas.  

REIKI IR IŠSĖTINĖ SKLEROZĖ: MOKSLINIS PAGRINDIMAS LIETUVOJE

  •  Nuo 2015 m. spalio 26 d. iki lapkričio 30 d. Rūta Janulevičienė, Reiki Mercar Meistrė Mokytoja ir Karūna Reiki Meistrė Mokytoja, dirbo su su Klaipėdos universiteto komanda prof. Julija Andrejeva, studentais Karolina Krapavickaite ir Arvydu Panumiu prie mokslinio tyrimo „Kineziterapijos ir Reiki metodo poveikis sergančiųjų išsėtine skleroze gyvenimo kokybe, depresijai ir nuovargiui“. 
  • 8 pacientams buvo atlikta 80 Reiki seansų su meditacijomis ir energetinėmis praktikomis – nemokamai, kadangi tai mokslinis tyrimas. 
  • 2015 12 11 atlikau Reiki ir mokslinio tyrimo „Reiki kurso poveikis išsėtine skleroze sergančių neįgaliųjų gyvenimo kokybei“ tarpinių rezultatų pristatymą konferencijoje organizuotoje Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungoje, Šiaulių centro poliklinikoje.
  • Nuo 2016 m. vasario 1 d. iki vasario 29 d. Rūta Janulevičienė, Reiki Mercar Meistrė Mokytoja ir Karūna Reiki Meistrė Mokytoja, dirbo su su Klaipėdos universiteto komanda prof. Julija Andrejeva, studentais Karolina Krapavickaite ir Arvydu Panumiu prie mokslinio tyrimo „Kineziterapijos ir Reiki metodo poveikis sergančiųjų išsėtine skleroze gyvenimo kokybe, depresijai ir nuovargiui“. 
  • 6 pacientams buvo atlikta 48 Reiki seansai su meditacijomis ir energetinėmis praktikomis – nemokamai, kadangi tai mokslinis tyrimas. 
  • 2016 m. Birželio 3d. kartu su Klaipėdos universiteto prof. Julija Andrejeva  atlikau Reiki ir mokslinio tyrimo „Kineziterapijos ir Reiki metodo poveikis sergančiųjų išsėtine skleroze gyvenimo kokybe, depresijai ir nuovargiui“ galutinių rezultatų pristatymą konferencijoje organizuotoje Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungoje, Kauno klinikose.

Nuoširdžiai dėkojame:

  • Gerb. Aldonai Droseikienei, LISS Generalinei sekretorei už šio tyrimo palaiminimą ir idėjos palaikymą.
  • Klaipėdos universiteto Sveikatos Mokslų fakultato Reabilitacijos katedros vadovybei ir darbuotojams, ypatingai prof. Julijai Andrejevai už idėjos palaikymą, komandos subūrimą ir profesionalų darbą ir vadovavimą jam.
  • Dėkoju pačiai sau, Rūta Janulevičienė, kad įgyvendinau savo seniai puoselėtą svajonę.
  • Klaipėdos universiteto Sveikatos Mokslų fakulteto Reabilitacijos katedros studentams Karolinai Krapavickaitei ir Arvydui Panumiui už intensyvų tyrimo atlikimą trukusį du mėnesius.
  • Gerb. Neringai Venckienei, Klaipėdos apskrities išsėtinės sklerozės draugijos vadovei už 28 pacientų, sergančių išsėtine skleroze subūrimą ir organizacinį darbą tyrimo metu.
  • 28 pacientų, sergančių išsėtine skleroze dalyvavusių moksliniame tyrime.

Informaciją parengė Rūta Janulevičienė, Reiki Mercar Meistrė Mokytoja ir Karūna Reiki Meistrė Mokytoja.